Światowy Dzień Oddychania

11 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Oddychania. Tego dnia, podczas zajęć logopedycznych nie tylko wykonywaliśmy ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem atrakcyjnego toru przeszkód, wiatraczków i dmuchajek logopedycznych, ale także dowiedzieliśmy się, dlaczego oddychanie przez nos jest tak bardzo istotne. Pozwala ono na:

• ogrzanie, oczyszczenie i nawilżenie powietrza,
• prawidłowe rozwijanie się twarzoczaszki (w tym podniebienia, zgryzu, przegrody nosowej),
• odpowiednie dotlenienie organizmu,
• zachowanie zdrowia jamy ustnej (zmniejszenie ryzyka chorób okołozębowych i próchnicy),
• minimalizowanie ryzyka bezdechu sennego, chrapania i występowania parafunkcji, np. obgryzania paznokci i przedmiotów, ssania kciuka.

Prawidłowy oddech to najprostsza droga do zdrowia. Dobrze dotleniony organizm pozwala na właściwe funkcjonowanie narządów, układu nerwowego, wpływa również pozytywnie na koncentrację i myślenie, które są tak bardzo istotne w procesie edukacji.

Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko oddycha przez usta – zgłoś się do specjalisty. Pomoże Ci logopeda, laryngolog, ortodonta czy fizjoterapeuta stomatologiczny!

Więcej zdjęć na Naszym szkolny FB https://www.facebook.com/sp72krakow