Nasza szkoła ma 150 lat!
13 czerwca 2022

Nasza szkoła ma 150 lat!

10 czerwca 2022 roku odbył się na terenie naszej szkoły festyn z okazji 150 - lecia istnienia szkoły na tym terenie. Powstała w 1870 r. z inicjatywy ówczesnego wójta Woli Justowskiej – Macieja Waligóry, Ignacego Żółtowskiego – miłośnika ludu i oświaty, doradcy Marceliny Czartoryskiej oraz Antoniego Lacha – pierwszego nauczyciela. W obecnym budynku szkoła mieści się od 1949 roku, kiedy to też w dokumentach szkolnych pojawił się aktualny numer szkoły – 72.

Na imprezie obecni byli przedstawiciele Kuratorium, Prezydenta Miasta, Rady Dzielnicy, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkól, rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły. Obchody rozpoczęły się przepiękną inscenizacją ,,Świtezianki” Adama Mickiewicza w reżyseri pani Agnieszki Sobierskiej i Anny Gruszkowskiej, w wykonaniu uczniów klas starszych.

W czasie trwania festynu można było zwiedzać izbę pamięci – dawną salę lekcyjną oraz zapoznać się z bardzo starymi dokumentami związanymi z funkcjonowaniem szkoły, nawet z minionych stuleci, jak również z nieco młodszymi kronikami szkolnymi i innymi pamiątkami. Można też było złożyć swój podpis lub napisać przesłanie dla potomnych pokoleń do kapsuły czasu.

Cały czas na boisku szkolnym, przy dobrej pogodzie, miło spędzano czas rozwijając się artystycznie i intelektualnie (łamigłówki, warkoczyki, gałgankowe laleczki, malowanie buziek).

Niezwykle miłym akcentem były występy najmłodszych - pokazano różne talenty (śpiew, taniec, muzykę), a dzieci z klas 1 – 3 brawurowo wykonały przebój wszech czasów Marka Grechuty ,,Dni, których jeszcze nie znamy”.

Oczywiście było również coś dla ciała – czyli grill i kawiarenka z domowymi ciastami, którymi fantastycznie zajęli się rodzice.

Pogoda nam sprzyjała, zabawom, wspomnieniom i rozmowom nie było końca. Wielu z nas nie dożyje 200 – lecia szkoły, ale mamy nadzieję, że jednak ktoś się znajdzie, kto nasze dzieło będzie kontynuował.

Zdjęcia i filmy @pmaciolek https://www.facebook.com/pmaciolek

Poniżej przedstawiamy również film, przedstawiający 150-letnią historię szkoły. Film powstał na podstawie scenariusza pani Beaty Wieciech; wykonanie - pan Michał Książek: