Podziel się z nami swoim dzieciństwem
24 grudnia 2021

Podziel się z nami swoim dzieciństwem

#dzielesiedziecinstwem
 
„Chłopczyk, który siedzi na nocniczku”. To jest chłopczyk, nigdy nie miał swojego imienia. Tato czasem dodawał „chłopczyk na nocniczku”. Był w moim domu zanim się urodziłem. Według rodzinnego przekazu figurkę tę kupił, jako pamiątkę mój pradziad Jan Niezabitowski w czasie pobytu leczniczego w Baden- Baden. Musiały być to lata siedemdziesiąte XIX wieku.
 
Figurkę otrzymał od Jana jego syn Czesław. Była ona dla niego talizmanem w czasie studiów prawniczych w Wiedniu. Gdy otworzył w stolicy Monarchii Habsburskiej własną kancelarię, „siusiający chłopczyk” stał na jego biurku. Dziadek Czesław przekazał chłopczyka mojemu ojcu Andrzejowi. Rodzina mieszkała wówczas we Lwowie.
 
W czerwcu 1944 roku oboje, Andrzej (ojciec) i Czesław (dziadek) zostali aresztowani i wywiezieni do łagrów. Zmuszona do wyjazdu ze Lwowa moja babcia (żona Czesława) zabrała ze sobą chłopczyka do miejsca przesiedlenia na ziemiach zachodnich, do Wysokiej [woj. Wielkopolskie]. Tam w 1955 roku pojechał po uwolnieniu z łagrów sowieckich mój ojciec (Andrzej). Babcia popłakała się ze szczęścia i zwróciła mu „chłopczyka na nocniczku”.
 
Z chłopczykiem mój ojciec przyjechał na studia do Krakowa. Tu ożenił się i w naszym mieszkaniu, odkąd pamiętam, chłopczyk stał (a raczej siedział) na honorowym miejscu. Od mojego taty chłopczyka dostałem ja i od tego czasu stoi nad moim biurkiem.
 
Nigdy nie służył do zabawy („uważaj, jest z porcelany, może się zniszczyć”). Za to zawsze był.
 
dr Michał Niezabitowski
Kraków, 22 grudnia 2021 r.
 
Swoją historią i pamiątką z dzieciństwa podzielił się dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. A czy Wy już słyszeliście o wystawie o dzieciństwie w PRL-u, która powstaje w Muzeum Nowej Huty?  Wystawa będzie opowiadać o zabawach i rozrywkach dziecięcych. Zachęcamy krakowianki i krakowian do podzielenia się swoimi pamiątkami z najmłodszych lat. Mogą to być: misie, lalki, bajki, gry planszowe i komputerowe, samochód na baterie, sanki, stary rowerek, zdjęcia z dzieciństwa… i wiele, wiele innych. Macie takie skarby? Dołączcie do naszej akcji i zróbcie sobie z nimi selfie, dodając hashtag #dzielesiedziecinstwem.
 
Jeśli chcecie wypożyczyć pamiątki na wystawę, zapraszamy do kontaktu mailowego: zabawa@muzeumkrakowa.pl. Propozycje można składać przesyłając ich zdjęcia. Na tym etapie nie przyjmujemy przedmiotów fizycznie.
 
 
unnamed